Gminny Zespół Interdyscyplinarny na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Stoczku Łukowskim
Przemoc w rodzinie raz zastosowana powtarza się. Dzieci wychowywane w środowisku pełnym napięć, konfliktów i agresji albo odtwarzają te zachowania albo przyjmują role ofiary i stają się podatne na urazy w przyszłości.
Dzieci potrzebują oparcia i spokoju! Z pomocą innych możesz sprawić, aby życie Twoje i Twoich dzieci wyglądało normalnie. Dzieci odniosą o wiele większy pożytek z Twojej siły życiowej i możliwości podejmowania decyzji niż faktu przebywania w domu, gdzie byłaś/ byłeś bity i poniżana/poniżany.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Podjęcie decyzji o opuszczeniu domu lub czasowym odejściu ze związku, w którym ma miejsce przemoc może być trudne. Potrzeba czasu, abyś poczuł/a się gotowy/a. Skontaktuj się z odpowiednią instytucją np. Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, Policją – ktoś na pewno Ci pomoże.
Jeśli jesteś gotowa/gotowy aby odejść: spakuj torbę, wcześniej zostaw u kogoś zaufanego, zabierz gotówkę, karty kredytowe, zapasowe ubrania, weź dla dzieci ulubioną zabawkę.
ULOTKA INFORMACYJNA ZESPOL INTERDYSCY.pdf
CELE GMINNEGO ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE W STOCZKU ŁUKOWSKIM
Gminny Zespół Interdyscyplinarny na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Stoczku Łukowskim funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz porozumień zawartych pomiędzy Wójtem Gminy Stoczek Łukowski a podmiotami wchodzącymi w skład Zespołu.
Zasadniczymi celami działania Zespołu jest usprawnienie systemu przepływu informacji oraz reagowania na zidentyfikowane problemy społeczne, w tym w szczególności przemocy w rodzinie. Ponadto zintegrowanie działań instytucji i organizacji odpowiedzialnych za realizację zadań wynikających z Lokalnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla Gminy Stoczek Łukowski. Do zadań zespołu należy:
1. Integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu.
2. Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie na terenie Gminy Stoczek Łukowski.
3. Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
4. Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie.
5. Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
6. Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.
CZŁONKOWIE GMINNEGO ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
W STOCZKU ŁUKOWSKIM
- P. Paweł Lasota - (specj. prac. socj. GOPS Stoczek Łukowski) – Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego.
- P. Beata Lisiewicz - (Przedstawiciel Z.O w Starych Kobiałkach) – Zastępca Przewodniczącego.
- P. Aneta Rosa - (Przedstawiciel Z.O w Kisielsku) – Sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego.
- P. Barbara Basek - (Kierownik GOPS w Stoczku Łukowskim).
- P. Michał Rosa - (Przewodniczący GKRPA w Stoczku Łukowskim).
- P. Janusz Sadło - (Dzielnicowy na rejon Gminy Stoczek Łukowski).
- P. Ryszard Wałachowski - (Dzielnicowy na rejon Gminy Stoczek Łukowski).
- P. Joanna Sękowska-Czub - (Przedstawiciel Z.O w Starej Prawdzie)
- P. Agnieszka Basek - (Przedstawiciel Z.O w Szyszkach).
- P. Hanna Garwolińska - (Przedstawiciel Z.O w Starej Róży).
- P. Ewa Gotlib - (Przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Kamionce).
- P. Marlena Luty - (Przedstawiciel Z.O w Jedlance).
- P. Urszula Filipczak - (Przedstawiciel Przychodni Rejonowej SPZOZ w Stoczku Łukowskim).
- P. Krystyna Stosio - (Przedstawiciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska „MEDICUS” w Stoczku Łukowskim).
- P. Danuta Janczak - (Przedstawiciel Parafii p.w. Chrystusa Króla w Jedlance).
- P. Natalia Soćko - ( prac.socj. GOPS Stoczek Łukowski)
- P. Małgorzata Bosek -( Starszy Kurator Zawodowy z II ZKSS Sądu Rejonowego w Łukowie)
- P. Lucyna Lewartowska-Kania ( Przedstawiciel Stowarzyszenia ,, Pokonać Bariery „ z siedzibą w Stoczku Łukowskim)
WZORY PISM, KTÓRE MOGĄ CI POMÓC W WALCE O SWE PRAWA
Pozew o alimenty, rozwód, eksmisję, separację, zniesienie wspólności majątkowej czy zawiadomienie o przestępstwie to podstawowe pisma, niezbędne przy podejmowaniu niezwykle trudnych życiowych decyzji. Poniżej przedstawiamy wzory:
4. pozew o zniesienie wspolnosci majatkowej..doc
6. zawiadomienie o przestepstwie..doc
GDZIE MOŻESZ SZUKAĆ POMOCY?
Poznaj swoje prawa i dowiedz się, czego możesz wymagać od służb, które mają Ciebie chronić, zapoznaj się z ich kompetencjami.
Policja, prokuratura, pomoc społeczna, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, lekarze i pielęgniarki, organizacje pozarządowe mogą okazać się Tobie pomocne! Do nich możesz zwrócić się o pomoc zawsze, kiedy jej potrzebujesz!
POLICJA
W trakcie awantury wołaj o pomoc! Uciekaj! Nie pozwól się wpędzić w takie miejsce mieszkania, skąd trudno uciec. Jeśli jest to możliwe zawiadom policję (tel. 997-połączenie bezpłatne).
Policja ustawowo zobowiązana jest do podjęcia stosownych kroków abyś mogła/mógł czuć się bezpiecznie w swoim domu.
Skuteczna interwencja polega na zatrzymaniu sprawcy, jeśli stwarza zagrożenie dla otoczenia. Domagaj się, aby policjanci wypełnili Niebieską Kartę (specjalna notatka służbowa). Policja powinna cię poinformować, w jaki sposób może ci pomóc oraz zostawić adresy instytucji pomagających ofiarom przemocy domowej.
W TRAKCIE INTERWENCJI POLICJI MASZ PRAWO DO:
- uzyskania od policjantów zapewnienia doraźnego bezpieczeństwa. Sprawca powinien być zatrzymany, gdy stwarza zagrożenie dla otoczenia,
- wykorzystania dokumentacji interwencji policyjnych jako dowodów w sprawie karnej przeciw sprawcy przemocy,
- uzyskania informacji, kto przyjechał na wezwanie (numer identyfikacyjny policjantów, nazwa i siedziba jednostki),
- zgłoszenia interweniujących policjantów na świadków w sprawie sądowej.
PROKURATURA
Zawiadom o popełnieniu przestępstwa prokuraturę lub policję. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że popełniono przestępstwo prokuratura wspólnie z policją ma obowiązek:
- wszcząć postępowanie przygotowawcze w celu sprawdzenia, czy faktycznie popełniono przestępstwo,
- wyjaśnienia okoliczności czynu,
- zebrania i zabezpieczenia dowodów,
- ujęcia sprawcy,
- w uzasadnionym przypadku zastosować środek zapobiegawczy wobec sprawcy przemocy w postaci dozoru policyjnego lub tymczasowego aresztowania.
Założenie sprawy karnej jest bezpłatne. Przy zakładaniu sprawy karnejbardzo istotne są następujące dowody:
- zaświadczenia lekarskie (obdukcje oraz wizyty u lekarza w Rejonowej Przychodni Zdrowia),
- lista świadków - zeznawać w sprawie mogą osoby obce i członkowie rodziny (wystarczy podać dane świadków, nie trzeba pytać ich o zgodę),
- interwencje policji,
- sprawozdanie z kasety z nagraniem awantury domowej (polega na dokładnym przepisaniu wszystkiego, co znajduje się na takiej kasecie, bez własnych komentarzy).
W zależności od oceny zebranego materiału dowodowego postępowanie może zakończyć się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu, umorzeniem dochodzenia lub warunkowym umorzeniem.
NIEBIESKA LINIA
W Polsce powstaje coraz więcej organizacji pomagających ofiarom przemocy w rodzinie, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Informacji o działalności lokalnych organizacji pozarządowych możesz szukać w swojej gminie, w przychodni, poradni, szkole, komisariacie oraz w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie..
Niebieska Linia: 0 801 12 00 02 – płacisz za jeden impuls bez względu na czas połączenia.
GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Gdy aktom przemocy towarzyszy picie alkoholu, możesz powiadomić Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stoczku Łukowskim, która zgodnie z prawem powinna:
- przeprowadzić dokładne rozeznanie sytuacji (wywiad środowiskowy),
- wezwać Twojego partnera na rozmowę ostrzegawczą, informującą o prawnych konsekwencjach stosowania przemocy wobec bliskich,
- w przypadku stwierdzenia bądź podejrzenia popełnienia przestępstwa powiadomić prokuraturę i wnioskować o objęcie rodziny działaniami prewencyjnymi, np. poprzez wizyty dzielnicowego,
- wnioskować do sądu rejonowego o zastosowanie wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,
POMOC SPOŁECZNA
Jeśli potrzebujesz pomocy materialnej pierwsze kroki powinnaś skierować doGminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stoczku Łukowskim ul. 1-go Maja 12 A. Celem działania pomocy społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych. Bezpośrednią pomocą rodzinom i osobom potrzebującym zajmują się pracownicy socjalni działający zgodnie z ustaloną rejonizacją. Aby skorzystać z pomocy ośrodka skontaktuj się osobiście lub telefonicznie z pracownikiem socjalnym.
Pracownik socjalny może:
- udzielić ci informacji o przysługujących świadczeniach i formach pomocy.
- udzielić ci pomocy finansowej w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych,
- udzielić pomocy rzeczowej, np. przekazanie odzieży, żywności,
- wskazać miejsca zajmujące się pomaganiem ofiarom przemocy,
- w razie potrzeby bądź na życzenie zainteresowanych zwraca się do policji o podjęcie działań prewencyjnych wobec sprawcy, zgodnie z kompetencjami policji.
SŁUŻBA ZDROWIA
W przypadku przemocy domowe często dochodzi do urazów fizycznych i psychicznych. Jeśli zostałaś pobita zwróć się do swojego lekarza pierwszego kontaktu o udzielenie pomoc medycznej. Oprócz udzielania pomocy medycznej lekarz jest zobowiązany do wystawienia na Twoją prośbę zaświadczenia lekarskiego o doznanych obrażeniach i podjętym leczeniu. Jeśli zostałaś pobita lub zgwałcona możesz zwrócić się do lekarza sądowego o wydanie obdukcji. Obdukcja jest płatna, może ją wystawić tylko lekarz do tego uprawniony - lekarz sądowy. Obdukcja oraz zaświadczenie wystawione przez lekarza możesz przedstawić w sądzie lub w prokuraturze jako dowód w sprawie.
SPECJALISTYCZNY OŚRODEK PORADNICTWA RODZINNEGO I INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W ŁUKOWIE
Jednostka pomocy społecznej powołana do wykonywania zadań własnych powiatu łukowskiego na rzecz osób i rodzin, które mają trudności lub wskazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych. Prowadzi bezpłatne warsztaty rozwoju osobistego i radzenia sobie ze złością. Powyższe warsztaty, kierowane są do osób dorosłych stosujących przemoc w rodzinie.
Kontakt tel. 0-25 7987780, ul. Wojska Polskiego 61.