Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10058
W sumie: 110318

Historia

Burzliwa historia Polski znalazła swoje odzwierciedlenie w Stoczku. Stoczek kilkakrotnie zmieniał przynależność państwową. W wyniku trzeciego rozbioru znalazł się pod panowaniem austryjackim. Wojna z Austrią w 1809 roku i utworzenie Księstwa Warszawskiego spowodowały włączenie terenów, na których leżał Stoczek, do powstałego państwa polskiego. Od 1815 roku miasto, należące do województwa lubelskiego i powiatu łukowskiego znalazło się w granicach Królestwa Polskiego, połączonego ścisłą unią personalną z Rosją.
  Wydarzenia 1830 i 1831 roku - wybuch Powstania Listopadowego, detronizacja cara-króla Mikołaja I doprowadziły do wojny polsko-rosyjskiej. Stoczek znalazł się w centrum działań wojennych.
  W dniach 5-6 lutego 1831 roku, 115 tysięczna armia rosyjska pod wodzą feldmarszałka Dybicza, od Kowna po Terespol i Uściług, przekroczyła granicę Królestwa.

  10 lutego gen. Dwernicki przekroczył Wisłę pod Mniszewem i kierując się na Żelechów maszerował na spotkanie nieprzyjaciela, 11 lutego jego oddziały zajęły Łaskarzew, Garwolin, Rębków, a 12 lutego Zadybie, Żelechów i Miastków odległy od Stoczka o około 14 kilometrów. Dwernicki uzyskawszy informację, że siły rosyjskie znajdują się w Łukowie i Róży /około 10 km. od Stoczka/ zamierzał zaatakować nieprzyjaciela. Plan, choć realny, nie powiódł się. W tej sytuacji, nocą 14 lutego, gen. Dwernicki ruszył przez Filipówkę i Stoczek na Seroczyn, dokąd wcześniej przesunęli swoje siły rosjanie chcąc pierwsi wydać bitwę.

  Około godz. 9 rano Dwernicki przeszedł przez Stoczek i zatrzymał się dla odpoczynku i nakarmienia koni - w dolinie Świder, niedaleko od miasta. W chwilę potem nadciągnęły w te okolice również wojska rosyjskie i rozegrała się bitwa, w której wojska nieprzyjaciela zostały szybko rozbite.

  W bitwie pod Stoczkiem Rosjanie stracili 500 żołnierzy - zabitych i rannych, w tym 231 jeńców. 246 koni i 11 armat. Po stronie polskiej poległo 27 żołnierzy, 60 było rannych, w tym 5 oficerów.


Na płótnie bitwę pod Stoczkiem utrwalił m.in. malarz batalista Wojciech Kossak (1927).

 

Podziały administracyjne 

Wraz z ukształtowaniem się około połowy XVI w. podziału administracyjnego Mazowsza na ziemie i powiaty, zdecydowanie większa część terenu obecnej gminy Stoczek Łukowski od strony zachodniej, wraz z miejscowością Stoczek, znalazła się w województwie mazowieckim, ziemi i powiecie czerskim. Natomiast znacznie mniejsza część terenu od strony wschodniej, z takimi miejscowościami jak Jamielnik, Jedlanka, Szyszki pierwotnie należała do Małopolski, a od 1474 roku do województwa lubelskiego. Maleńki skrawek od strony południowo - wschodniej z miejscowościami: Kamionka, Guzówka, Turzec należał do województwa sandomierskiego. Taki podział przetrwał do ostatniego rozbioru Polski w 1795 roku.
W okresie zaborów cały teren obecnej gminy Stoczek Łukowski znalazł się na terenie zaboru austriackiego w tzw. Galicji Zachodniej w okręgu Wiązowna. W 1803 r. władze austriackie w miejsce 12 okręgów utworzyły 6 cyrkułów, skutkiem tego podziału przestał istnieć okręg w Wiązownie a jego obszar został włączony do cyrkułu siedleckiego. Stoczek znalazł się w cyrkule siedleckim. Taki podział administracyjny przetrwał tylko do 1809 r. Po przyłączeniu do Księstwa 14 października 1809 r. sześciu cyrkułów z Galicji Zachodniej wraz z cyrkułem siedleckimn, na ziemiach tych wprowadzono podział na departamenty i powiaty wzorem podziału administracyjnego obowiązującego w Księstwie Warszawskim. Cały obszar obecnej gminy Stoczek Łukowski znalazł się w departamencie siedleckim, powiecie łukowskim.
Po utworzeniu Księstwa Polskiego wprowadzono nowy podział administracyjny kraju polegający na likwidacji znacznej ilości jednostek administracyjnych niższego stopnia, wprowadzając podział na województwa, które były odpowiednikami departamentów z czasu Księstwa Warszawskiego. Teren gminy Stoczek Łukowski znalazł się w województwie siedleckim, obwodzie łukowskim.
Po upadku powstania listopadowego Rosja carska stara się likwidować odrębność Królestwa wprowadzając wzorowane na swoich strukturach podziały administracyjne. Ukazem z dnia 7 marca 1837 roku, województwa przemianowane zostały na gubernie. Od 1844 do 1866 roku, obszar gminy Stoczek Łukowski znajdował się w gubernii lubelskiej, powiecie łukowskim: od 1866 do 1912 roku w gubernii siedleckiej, powiecie łukowskim: od 1912 do 1918 roku w gubernii lubelskiej, powiecie łukowskim. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, teren hminy znalazł się w województwie lubelskim, powiecie łukowskim. W okresie okupacji hitlerowskiej obszar gminy znalazł się w Generalnym Gubernatorstwie. Po odzyskaniu niepodległości w 1944 roku do 1975 roku, tereny gminy Stoczek Łukowski należały ponownie jak w okresie II Rzeczypospolitej, do województwa lubelskiego, powiatu łukowskiego. Od 1975 roku, po wprowadzeniu zmian w strukturze administracyjnej kraju i likwidacji powiatów, teren gminy wszedł do województwa siedleckiego.
Od 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej kraju, w trakcie której zmniejszono ilość województw i przywrócono podział na powiaty, gmina Stoczek Łukowski znalazła się w powiecie łukowskim, województwie lubelskim.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.