Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 23061
W sumie: 84710

OSP ZGÓRZNICA

Rok powstania: 1946

Liczba członków: 31 oraz 9 honorowych i 8 wspierających

Zgórznica 57, tel (0-25) 796-32-03 (prezes)

 

Prezes: Adam Kaczor

Zastępca prezesa: Adam Rombel

Naczelnik: Tomasz Luty

Skarbnik: Józef Budziak

Sekretarz: Franciszek Tobiasz

Gospodarz: Jacek Soćko

 

            Jednostka w Zgórznicy powstała w 1946 roku. Wtedy to Bronisław Ositek wraz z Piotrem Lasotą rozpoczęli starania mające na celu powołanie Ochotniczej Straży Pożarnej. W skład pierwszego zarządu weszli: prezes – Stanisław Czerniawski, naczelnik – Stanisław Budziak, sekretarz – Piotr Lasota, gospodarz – Bronisław Ositek i skarbnik – Bolesław Lasota.

            Dwa lata później, przy dużym wsparciu lokalnej społeczności, udało się zalać fundamenty pod przyszłą remizę. Druhowie sami produkowali cegłę, a inne materiały budowlane kupowali za fundusze z zebranych składek.

            Po kilku latach budowy w 1953 roku została oddana do użytku strażnica, która stała się jednocześnie centrum kultury dla wszystkich mieszkańców wsi. W jej pomieszczeniach znalazły swoją siedzibę m. in.: Koło Gospodyń Wiejskich i Związek Młodzieży Wiejskiej. Zorganizowana została świetlica wiejska z pierwszym we wsi telewizorem oraz punkt skupu mleka. Członkowie straży, a także wymienionych wcześniej innych organizacji społecznych, powołali też do życia amatorski teatr, który na deskach remizy wystawił wiele przedstawień, a w repertuarze dominowały  ludowe komedyjki.

            W 1948 roku jednostka otrzymała pierwszy sprzęt przeciwpożarowy, którym była sikawka ręczna posadowiona na wozie konnym z beczką na wodę, a we wczesnych latach 60. ochotnicy otrzymali pierwszą motopompę M-800 Polonia PO-3. Dysponując takim sprzętem strażacy nieśli pomoc nie tylko mieszkańcom Zgórznicy, ale i okolicznych miejscowości. Do największych pożarów dochodziło właśnie w latach 60-tych, m.in. w Kołodziążu. 

            W 1970 roku do strażnicy został dobudowany garaż. Tego samego roku strażacy otrzymali pierwszy samochód, pochodzący z wojskowego demobilu Dodge. 

             Druhowie z miejscowej OSP często biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, kilkakrotnie zajmując czołowe miejsca i wygrywając cenne nagrody; za zajęcie II miejsca w zawodach rejonowych w Siedlcach, które odbyły się w 1983 roku, jednostka wzbogaciła się o nową motopompę PO-5, która służy ochotnikom po dzień dzisiejszy.

            W 2003 roku na wniosek nowego zarządu, została opracowana dokumentacja techniczna i rozpoczął się remont kapitalny strażnicy. Wszystkie prace odbywały się dzięki dużej pomocy finansowej Urzędu Gminy, na czele z Wójtem Markiem Czubem, a także przychylności Rady Gminy z jej przewodniczącym Tadeuszem Rosą. Remont objął m.in.: przebudowę pomieszczeń ( powiększono salę główną, dobudowano sanitariaty i pomieszczenia na sprzęt, urządzono kuchnię), wymianę dachu i stolarki okiennej, a także odnowienie elewacji.

             W dowód uznania za gospodarność i duże zaangażowanie społeczne, 28 maja 2006 roku w Zgórznicy odbył sie Gminny Dzień Strażaka. Podczas uroczystości została oddana do użytku zmodernizowana strażnica a także został poświęcony  i przekazany średni samochód bojowy Mercedes GBA 2,5/1,6 zakupiony ze środków gminy Stoczek Łukowski.

            Obecnie jednostka jest na bieżąco doposażana w sprzęt ratowniczy. Druhowie dysponują m.in. aparatami ochrony dróg oddechowych i piłą spalinową. Środki na ten cel pochodzą m.in. z organizowanych przez strażaków zabaw i festynów.

            Członkowie OSP oprócz ratowania życia i mienia mieszkańców, biorą czynny udział w uroczystościach organizowanych przez Komitet Obchodów Świąt Patriotycznych  i Religijnych, powołany przez władze gminy i tutejszą parafię. Pomagają też w utrzymaniu porządku na imprezach masowych organizowanych przez władze samorządowe: dożynkach, festynach itp. Strażacy organizują również prace społeczne. Dzięki nim wykonane zostały betonowe fundamenty pod wiaty przystanków autobusowych. Pomagali też swemu koledze w odbudowie domu, który spłoną w marcu 2007 roku. We własnym zakresie zrealizowali również wiele prac przy modernizacji budynku OSP (wykonanie posadzek, schodów, ułożenie glazury i terakoty w pomieszczeniach kuchni, zagospodarowanie terenu wokół strażnicy, a jeden z druhów posiadający uprawnienia elektryczne wykonał również nowa instalację elektryczną w całym budynku). Ochotnicy poważnie myślą też o ufundowaniu sztandaru – już nawet zebrano środki na ten cel. 

             W 2008 roku druhowie planują również kolejną rozbudowę strażnicy m.in. O pomieszczenia magazynowe na sprzęt gospodarczy. Zakończenie prac budowlanych, jak i uroczystość nadania sztandaru jednostce powinna mieć miejsce w przeciągu dwóch najbliższych lat.

             Druhowie OSP w Zgórznicy pełnią różne funkcje samorządowe. Marek Czub jest już trzecią kadencję wójtem gminy Stoczek Łukowski, Tomasz Kruk – drugą kadencję jest radnym Rady Powiatu w Łukowie i jednocześnie pełni funkcję Sekretarza  Gminy Stoczek Łukowski. W swoich szeregach  strażacy zrzeszają też nauczycieli, policjantów, przedsiębiorców i radnych gminnych. 

            Obecnie OSP w Zgórznicy tworzą: Wojciech Bieniek, Andrzej Budziak, Marek Czub, Sławomir Drabiński, Kamil Filipczak, Adam Kaczor, Kazimierz Kozicki, Tomasz Kruk, Tomasz Kublik, Michał Luty, Tomasz Luty, Zbigniew Luty, Krzysztof Miszta, Jerzy Okuń, Adam Rombel, Przemysław Rombel, Paweł Rosa, Adam Soćko, Paweł Soćko, Jacek Soćko, Benedykt Staniak, Bogdan Stosio, Piotr Stosio, Zbigniew Stosio s. Jana, Zbigniew Stasio s. Józefa, Andrzej Tobiarz, Franciszek Tobiasz.

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.