Parafie
Parafia Stoczek Łukowski
![]() |
Kościół w Stoczku Łukowskim . fot.abup |
Parafia Stoczek Łukowski pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ul. Piłsudskiego 4 21 - 450 Stoczek Łukowski tel. (0-25)797-01-16
fot.Jarosław Jabłoński
Parafia Stoczek Łukowski powstała pod koniec XV wieku, około 1472 roku, ale istnieją zapiski wskazujące, że parafia istniała już w 1421 roku bo sam akt erekcyjny z 1472 roku mówi o wznowieniu działalności parafii. Pierwszy kościół drewniany został wybudowany w 1473 roku, ale spłonął po 274 latach istnienia.
Drugi kościół został wybudowany w 1748 roku i spłonął po 26 latach , jeszcze niezupełnie wykończony. Trzeci kościół, także drewniany, został wybudowany w 1774 roku i służył parafii do 1928 roku. Został przekazany do nowopowstałej parafii w Jedlance.
Budowę obecnego kościoła, w stylu neogotyckim, rozpoczęto w 1909 roku, a ukończono w 1923 roku.
Konsekrowany został przez biskupa Henryka Przeździeckiego ordynariusza Diecezji Podlaskiej 17 czerwca 1934r. Pierwsze informacje o składzie parafii pochodzą z 1747 roku, gdzie mówi się, że w skład parafii oprócz miasta Stoczek wchodzi osiem wsi: Wólka Poznańska, Zabiele, Zgórznica, Kobiałki Stare, Mizary, Prawda Stara, Wola Kisielska i Jamielne.W chwili obecnej w skład parafii wchodzą 33 wsie (Błażejki, Borki, Celej, Guzówka, Huta Łukacz, Jamielne, Jamielnik Kolonia, Januszówka, Kamionka, Kapice, Kienkówka, Kisielsk, Łosiniec, Mizary, Nowa Prawda, Nowe Kobiałki, Nowy Jamielnik, Rosy, Róża Podgórna, Ruda, Stara Prawda, Stara Róża, Stare Kobiałki, Stary Jamielnik, Soćki, Toczyska, Turzec, Wiśniówka, Wola Kisielska, Wólka Poznańska, Wólka Różańska, Zabiele, Zgórznica) oraz miasto Stoczek Łukowski.
Parafia Chrystusa Króla w Jedlance
Kościół w Jedlance
Parafia Jedlanka pod wezwaniem Chrystusa Króla
ul. Ks. Leszkiewicza
21-450 Jedlanka
gmina Stoczek Łukowski,
powiat łukowski,
województwo lubelskie
Proboszcz:
Ks. Piotr Kardas
tel. (25)25 640 58 28
Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r., a w kronice parafialnej z 1978 r.
Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół - murowany, wybudowany został w latach 1976-1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny.
Do parafii Jedlanka należy ok. 3 tys. wiernych z okolicznych wiosek.
Miejscowości należące do parafii:
o Jedlanka
o Aleksandrówka
o Chrusty
o Lipniak
o Niedźwiadka
o Zagoździe
o Zastawie
o Jedlanka-Osiedle
o Szyszki
Kostnica w Jedlance
Na terenie ogrodzenia przykościelnego, w jej południowo-wschodnim narożniku jest usytuowana kostnica.
Kostnica została wzniesiona w latach trzydziestych XX wieku, po utworzeniu parafii.
Kostnica została wymurowana z cegły i obustronnie wytynkowana. Otwory kostnicy (okna i drzwi) są wykończone ozdobnym łukiem.
Figura Chrystusa Króla
Na przeciwko kościoła, przy ulicy ks. Leszkiewicza usytuowana jest Figura Chrystusa Gorejące Serce.
Na dwustopniowym ceglanym cokole ustawiona została figura Chrystusa przedstawionego w pozycji stojącej, z wyciągniętymi przed siebie rękoma ubranego w czerwony płaszcz i białą suknię z sercem gorejącym na piersiach. W górnej części cokołu metalowa tablica z nadlanym napisem:
"NAJSŁODSZEMU SERCU JEZUSOWEMU
W CHOŁDZIE I W DOWÓD NAJGŁĘBSZEJ
WDZIĘCZNOŚCI ZA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
W PRACY OD 1928 DO 1938 ROKU ZA STARANIEM
KSIĘDZA WACŁAWA LESZKIEWICZA
PIERWSZEGO PROBOSZCZA PARAFI JEDLANKA
TEN POMNIK WZNOSZĄ
PARAFIANIE JEDLAŃSCY
NAJŚWIĘTSZE SERCE JESUSA
RACZ NAM ZAWSZE BŁOGOSŁAWIĆ"