Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 230
W sumie: 64335

News

News zdjęcie id 105

OBCHODY 76. ROCZNICY WYDARZEŃ WRZEŚNIA 1939 ROKU

22.09.2015

"Ojczyzna ma tyle razy we krwi skąpana..."

         W niedzielę 20 września w kościele parafialnym w Stoczku Łukowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę tragicznych i jakże brzemiennych w skutkach dla Polski wydarzeń wrześniowych z 1939 roku:                  

IX - rocznica agresji Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej;                

17IX - rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę;

27 IX - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

         Patriotyczne obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych, orkiestry, delegacji szkół, instytucji kultury oraz lokalnych władz miasta  i gminy z wójtem, panem Markiem Czubem na czele do naszej świątyni na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 10:20. Eucharystię poprzedziło wzruszające widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów  Zespołu Oświatowego im. Armii Krajowej w Kisielsku wzbogacone pokazem multimedialnym pod symbolicznym tytułem "Ojczyzna ma tyle razy we krwi skąpana...". Pytanie retoryczne o krwawe losy Polaków             i Polski kończące występ: "Czyżby naprawdę wyrosła z serc tych zabitych żołnierzy?" miało wywołać i z pewnością wywołało refleksje nad istotą współczesnego patriotyzmu oraz nad koniecznością ciągłego utrwalania w świadomości kolejnych pokoleń prawdy o polskich drogach do wolności.

         Następnie ksiądz proboszcz Stanisław Bieńko rozpoczął celebrację Eucharystii, modląc się za wszystkich walczących i poległych w obronie Ojczyzny oraz kilkakrotnie nawiązując do słów i pieśni prezentowanych wcześniej przez uczniów. Patriotyczne przesłanie i hołd polskim żołnierzom został też oddany podczas homilii wygłoszonej przez jednego z kleryków siedleckiego seminarium duchownego, którzy tej niedzieli gościli w naszej parafii.

         Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na kwaterę wojskową na stoczkowskim cmentarzu, aby tam oddać jeszcze raz hołd tym, co walczyli o to, byśmy my dziś mogli cieszyć się wolnością i złożyć symboliczne wieńce. Reprezentacja szkoły w Kisielsku, która przygotowała nie tylko oprawę artystyczną uroczystości, zadbała też o oprawę mszy św., na kwaterze wojennej zaakcentowała swą obecność, pełniąc honorową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

                                                                            Barbara Rosa

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.