Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4563
W sumie: 20978

News

News zdjęcie id 2156

Informacja w sprawie pism z PGE Dystrybucja S.A. które otrzymują wszyscy posiadacze instalacji fotowoltaicznej.

19.05.2023

Operator sieci dystrybucyjnej (PGE Dystrybucja S.A) rozsyła do wszystkich prosumentów posiadających instalację fotowoltaiczną pisma z prośbą o dokonanie zmian konfiguracyjnych falowników. Pismo to zostało przekazane Wykonawcy, który realizował zadanie dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznych na terenie naszej gminy. 

Wykonawca odpowiedział następująco:

Szanowni Państwo,

Odpowiadając na otrzymane zgłoszenie związanie z pismem adresowanym przez Operatora sieci dystrybucyjnej do mieszkańców Gminy, pragniemy wyjaśnić, iż inicjatywa ta związana jest z problemem z jakim borykają się operatorzy sieci dystrybucyjnych wynikające z obecności w sieci niskiego napięcia rozproszonych źródeł energii elektrycznej i niedostosowaniu istniejącej infrastruktury energetycznej do tak dużej liczby mikroinstalacji, a co do zasady odnosi się do instalacji, które były montowane przed wejściem w życie kodeksu NC RfG (Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci)

Wykonawca zwraca uwagę, iż objęte projektem instalacje zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami i dokumentacją techniczną, w sposób zapełniający spełnianie wymagań operatora wskazanych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, Załącznik nr 1 „Szczegółowe wymagania techniczne dla jednostek wytwórczych oraz magazynów energii elektrycznej przyłączanych i przyłączonych do sieci dystrybucyjnej” (IRiESD). Następnie na skutek złożonych wniosków o przyłączenie do sieci, mikroinstalacje te zostały przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej przyłączone, co potwierdza prawidłowość wykonania i skonfigurowania instalacji, a tym samym spełnianie przez nie przyjętych norm i przepisów zawartych m.in. w kodeksie sieciowym NC RfG.

Reasumując, gdyby instalacja nie spełniała warunków przyłączenia do sieci i odbioru, nie zostałaby przyłączona do sieci, a z mieszkańcem nie zostałaby zawarta Umowa o przyłączenie.

Należy pamiętać, że użytkownik nie może zmieniać ustawień na własną rękę.

Zmiana ustawień falownika nie obejmuje obowiązków Gwarancyjnych Wykonawcy, natomiast mogłaby zostać zrealizowana w drodze usługi realizowanej przez wykonawcę - Serwisu ML System w drodze odrębnego zlecenia, zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie https://mlsystem.pl/serwis/

Pragniemy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zmiana nastaw falownika w zakresie trybu sterowania mocą bierną może, w przypadku zwiększenia udziału mocy biernej skutkować dla klienta obniżeniem wartości wygenerowanej mocy, ale stabilizuje pracę falownika co w konsekwencji nie doprowadza do gwałtownych wyłączeń instalacji.  Z perspektywy klienta, zmiana taka może się wiązać się z jednej strony z wrażeniem, że instalacja nie działa poprawnie (co skutkować może zintensyfikowanymi zgłoszeniami n/t nieprawidłowości działania instalacji), a przede wszystkim ze zmniejszonymi uzyskami w instalacji, co bezpośrednio przełoży się na wysokość rachunków za energię elektryczną.

Decyzja o ewentualnej modyfikacji ustawień falownika należy do Użytkowników.

W przypadku podjęcia decyzji o modyfikacji ustawień falownika – podajemy dane kontaktowe do serwisu Wykonawcy, firmy ML System + S.A.

e-mail: serwis@mlsystem.pl

tel: 17 853 58 76

 

Z poważaniem

/-/ Marek Czub

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.