Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1860
W sumie: 86716

News

News zdjęcie id 543

WIZYTA TERESY LIPOWSKIEJ W KISIELSKU I STARYCH KOBIAŁKACH

25.05.2017

 

         18 maja 2017r. okazał się dniem niezwykłych wrażeń dla społeczności szkolnych w Kisielsku i Starych Kobiałkach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach. Niezwykłe wrażenia, ponieważ niezwykły gość i równie niezwykłe okoliczności towarzyszyły przyjazdowi Pani Teresy Lipowskiej (bo o niej mowa) - znanej aktorki teatralnej i filmowej (ostatnio głównie z serialowej kreacji Basi Mostowiakowej w "M jak Miłość") do naszej gminy.

         Wszystko zaczęło się od kolejnego sukcesu poetyckiego kilkunastoosobowej grupy młodzieży ze szkoły w Kisielsku, Starych Kobiałkach  oraz z Gminnej Grupy Literackiej pracującej pod kierunkiem polonistek - Agaty Świderskiej i Barbary Rosa w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Odkrywamy Talenty Przyszłości" organizowanego przez prywatne szkoły Pro Futuro w Warszawie. Warto też dodać, że w tym roku zwróciliśmy szczególną uwagę tym, że było nas tak dużo z tak małych miejscowości - padło nawet ze sceny głośne pytanie, gdzie leży "ten Kisielsk i te Stare Kobiałki, bo to prawdziwa kopalnia talentów" - uczennica z Kobiałek, Dominika Luty została laureatką I miejsca. Jak co roku uczestniczyliśmy w uroczystej gali finałowej  z udziałem znanych aktorów i dziennikarzy, w tym Pani Teresy Lipowskiej - wielkiej miłośniczki poezji, która w tym roku obchodzi imponujący jubileusz 60 lat pracy na scenie. Grupy finalistów ze szkół z całej Polski przygotowały życzenia dla dostojnej Jubilatki. My też napisaliśmy tekst, który wraz z kwiatami został wręczony na scenie Pani Lipowskiej. Jak się okazało, nasze życzenia były tak wyjątkowe, że Pani Teresa sama zaproponowała, że chce odwiedzić nasze szkoły i gminną bibliotekę. Z radością więc w bardzo krótkim czasie przygotowaliśmy tę wizytę.

         Pani Teresa Lipowska przyjechała do nas w towarzystwie Pani Dyrektor Jolanty Krawczyk Borkowskiej i Pani Wicedyrektor Joanny Noemi Zasady z Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Pro Futuro w Warszawie. Najpierw goście pojawili się w Zespole Oświatowym im. AK w Kisielsku, gdzie przywitali ją licznie zgromadzeni uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i panią dyrektor Barbarą Urszulą Sałasińską na czele. Następnie przygotowani przez panią Barbarę Rosa uczniowie zaprezentowali kilka nagradzanych ostatnio wierszy. Dwie uczennice kl. I - Sandra Śnieżek i Natalia Woroszkiewicz brawurowo wykonały piosenkę Majki Jeżowskiej "Na raz na dwa". Gościom została też zaprezentowana wystawa całkiem sporego dorobku publikacji twórczości literackiej uczniów z Kisielska. Najciekawsza dla uczestników spotkania była rozmowa z Panią Lipowską. Pani Teresa cierpliwie i ciepło odpowiadała na pytania i opowiadała o swoim dzieciństwie, latach szkolnych, najważniejszych dla niej rolach i pracy w serialu "M jak Miłość". Mówiła też o tym, jak być w życiu szczęśliwym, nawet gdy ma się nie 18, a 80 lat. Wraz z Panią wicedyrektor Joanną Zasada przeczytały też wiersze uczniów z Kisielska nagrodzone w ogólnopolskim konkursie Pro Futuro. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć i autografów. Jeszcze    tylko pamiątkowe wpisy do księgi gości i trzeba było się pożegnać. Oprócz symbolicznych kwiatów i upominków wręczonych przez uczniów naszym gościom szczególne podziękowanie za wizytę w Kisielsku wyraziła Dominika Sobiech słowami napisanego przez siebie specjalnie na ten dzień wiersza:

 

***

Panią Teresę wszyscy dobrze znamy

I w ,,M jak miłość’’ chętnie podziwiamy

Rolę swą odgrywa wręcz idealnie

Bo umie się do niej przygotować profesjonalnie

Bardzo się cieszymy, że tu przybyła

I serce dla nas wszystkich otworzyła

Swoją osobowością Kisielsk zachwyciła

A szkołę obecnością zaszczyciła

 

Dominika Sobiech

Kl. III Gimnazjum w Kisielsku

 

Następnie Pani Teresa Lipowska wraz z Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Pro Futuro w Warszawie udały się do Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach.

Po powitaniu niezwykłych gości, uczniowie Zespołu zaprezentowali swoje pasje, talenty, nakreślając obraz szkoły. Ne zabrakło recytacji, twórczości poetyckiej, pięknych wykonań utworów muzycznych, prac plastycznych, w tym portretów głównej bohaterki spotkania. Wielką niespodziankę sprawił Pani Teresie Lipowskiej specjalnie napisany na tę okazję przez pana Piotra Rosę utwór Historia muzyką pisana do muzyki Jarosława Kukulskiego Beatelmania story. Pani Teresa Lipowska stwierdziła, że od tej pory zamiast CV będzie przedstawiać tekst utworu. Poprosiła też od razu od tekst piosenki, który (jak wiemy z kolejnego spotkania  tym razem już w Warszawie) z wielką dumą i wzruszeniem prezentuje znajomym. 

Zgromadzona na sali społeczność z przyjemnością wysłuchała kilku zdań wypowiedzianych przez Dyrekcję p. Jolantę Krawczyk Borkowską o szkole Pro Futuro a także wyrecytowała wspólnie z  panią Joanną Noemi Zasadą wiersz o miłości.

        W dalszej części spotkania pani Teresa zaprezentowała  nagrodzony I miejscem
w Ogólnopolskim Konkursie Odkrywamy Talenty Przyszłości utwór Dominiki Luty. Nieco później przyszedł czas na pytania skierowane do Pani Teresy Lipowskiej. Aktorka udzielała wyczerpujących odpowiedzi, dając wiele cennych rad i wskazówek naszym uczniom co do wyboru zawodu przyszłości, co do życia. Opowiadała o swoich pasjach, marzeniach i planach na przyszłość. Z wielką przyjemnością, a chwilami i z łezką wzruszenia  słuchało się niezwykłych historii z życia aktorki, barwnych opowieści z planu, z lat szkolnych. Pani Teresa mocno podkreślała, co jest najważniejsze w życiu, co należy cenić, o co walczyć. Jak się okazuje najważniejsze w życiu są: pasja i uczciwość.

Na zakończenie Pan Dyrektor, Krzysztof Czub, wręczył Pani Teresiei przedstawicielkom Pro Futuro podziękowania oraz upominki, a uczennice Iza Brodzik i Julia Poniatowska wyśpiewały życzenia Wszystkiego najlepszego:

Wszystkiego najlepszego,
Radości, szczęścia moc,
Słoneczka wesołego,
Snów pięknych co noc!
Śpiewając, idź przez życie,
Rozkwitaj jak ten kwiat
Przy dobrym apetycie
I w zdrowiu sto lat!

Niestety, spotkanie dobiegło końca. Pozostała jeszcze tylko chwila na pamiątkowy wpis do księgi gości i słodki poczęstunek.

 Muzyka – Jarosław Kukulski / Beatelmania story

Słowa – Piotr Rosa

 

Historia muzyką pisana

  1. Choć fortepian w Łodzi pięknie brzmiał

Serce grało inny rytm

Pośród wielu różnych życia dróg

Teatr wciąż się śnił

     Życie to nie sen, Panna Julia wie

     W labiryncie ludzkich spraw, ciężko jest odnaleźć się

Ref – Dzisiaj dziękujemy, za ten Pierwszy start

          Za Klan Mostowiaków, choć nie zawsze jak z Miodowych lat

          A żyć trzeba dalej, zagrać role swe

          Wsparciem być Na dobre i na złe

  1. Szkicowana węglem postać Twa

Bardzo często zmienna jest

W Rzeczpospolitej babskiej trzymasz straż

Wnet w Balladynę zmieniasz się

 Jeszcze wiele ról, do zagrania jest

  Niech ta Podróż długo trwa, i jak najpóźniej skończy się

        

I wreszcie przyszedł czas na trzecią część wizyty - w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. Tutaj zacnych gości przywitała pani dyrektor Iwona Brodzik wraz z pracownikami, delegacjami uczniów i nauczycieli ze szkół z terenu miasta i gminy Stoczek Łukowski oraz Gminną Grupą Literacką. Tu honorowego Gościa powitał Piotrek Czarnecki z Gimnazjum w Kisielsku prawdziwym autorskim wierszem, który wywołał łezkę wzruszenia w oku Pani Teresy. Po jego wysłuchaniu stwierdziła, że Piotrek to po prostu jej chłopak.

Spotkanie z Panią Teresą Lipowską

              Pani Teresa stoi przed wami

              I poprowadzi warsztaty z nami.

              Jako aktorka dużo pracuje

Swe powołanie sumiennie wykonuje.

Uśmiecha się przez cały czas,

Częstując sercem każdego z nas.

W 1977 roku Złoty Krzyż Zasługi otrzymała

Choć jeszcze inne odznaczania odbierała.

Jest wykładowcą w Akademii Dobrych Obyczajów,

Byśmy byli kulturalni w Polsce i  gdy pojedziemy do innych krajów.

60 lat pracy zawodowej tej  Pani minęło

              Pewnie sama się dziwi, jak to szybko przeminęło

Aktorka z Pani Teresy jest wspaniała

Przez wszystkich szanowana i podziwem otaczana

(A w tych czasach to nie jest proste zadanie

Bo ludzie o każdym mają krytyczne zdanie)

Jest to rodowita warszawianka,

Która cieszy się z każdego poranka.

Polska krew w żyłach jej płynie,

Podziękujmy więc za wszystko tej pogodnej dziewczynie,

Bo to kobieta, która cieszy się z rzeczy drobnych,

Która wie, jak życie przeżyć godnie.

Teraz nasze zajęcia z Panią rozpoczynamy

I z całego serca Panią u nas Witamy. 

                                                                            Piotr Czarnecki

 

         W bibliotece przyszedł czas na niespodziankę przygotowaną tym razem przez Panią Lipowską, która zaskoczyła bardzo Julię Słomka z Gimnazjum w Stoczku Łukowskim, wręczając jej przygotowany wcześniej upominek. Julka dopiero teraz dowiedziała się, że jej wiersz napisany jeszcze w szkole podstawowej w Kisielsku i nagrodzony kilka lat temu w konkursie Pro Futuro został włączony do jubileuszowych życzeń dla  Pani Teresy i bardzo ją wzruszył , bo odczytała go jako metaforę swojego życia.

Długopis

Dostałam magiczny długopis

Aby pisać nim scenariusz mojego życia.

Piszę

Umieszczając w nim różne sceny

Bywa  czarne

Bywa kolorowe.

Wiem, że życie jest długie

Pomieści wszystkie barwy.

Pełno tu bohaterów

Tych pierwszoplanowych

I tych mniej ważnych

Są też statyści…

W którą rolę się wcielić?

Odpowiedź nie jest prosta.

Na razie tworzę dzieło życia

By pozostawić za sobą jakiś ślad.

                                                    Julia Słomka

         W dalszej części bibliotecznego spotkania miały miejsce mini warsztaty na temat pracy z tekstem literackim. Aktorka udzieliła wielu wskazówek, jak mówić, aby być słyszanym i rozumianym, jak ćwiczyć pamięć, jak panować nad stresem na scenie. Podobnie jak w odwiedzanych szkołach odpowiadała też na pytania publiczności i mimo zmęczenia, pozowała cierpliwie do zdjęć i rozdawała autografy.

         To był niezwykły dzień, pełen niespodzianek, ale dzień bardzo wszystkich ubogacający. Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie "na żywo" z Panią Lipowską. Jednak niezależnie od tego, kiedy ponownie ją spotkamy, na zawsze zapamiętamy jej ciepły uśmiech, udzielający się wszystkim optymizm oraz życiową mądrość i pasję, która jest źródłem szczęścia.

 Barbara Rosa

Agata Świderska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.