Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1829
W sumie: 86685

News

News zdjęcie id 546

WIZYTA BISKUPA KS. PIOTRA SAWCZUKA W GMINIE STOCZEK ŁUKOWSKI

30.05.2017

Dnia 22 maja 2017 r., w ramach wizytacji duszpasterskiej Parafii p.w. WNMP w Stoczku Łukowskim, gościliśmy Biskupa Pomocniczego Diecezji Siedleckiej ks. Piotra Sawczuka. Biskupowi towarzyszył proboszcz naszej parafii ks. kanonik Stanisław Bieńko.

W spotkaniu z biskupem udział wzięli: wójt Gminy Stoczek Łukowski p. Marek Czub, radni  Gminy Stoczek Łukowski,  kierownicy  jednostek organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Gminy. Wszystkich obecnych przedstawił biskupowi wójt Gminy p. Marek Czub:

 • Janusz Trendak – radny Gminy Stoczek Łukowski
 • Bernard Pyra – radny Gminy Stoczek Łukowski
 • Barbara Basek – kierownik GOPS w Stoczku Łukowskim
 • Iwona Brodzik – dyrektor GBP w Starych Kobiałkach
 • Ryszard Drosio – kierownik ZAZ w Stoczku Łukowskim
 • Krzysztof Świeczak – dyrektor ZWiK w Starych Kobiałkach
 • Tomasz Kruk – sekretarz Gminy Stoczek Łukowski
 • Zbigniew Bogusz – naczelnik wydz. Inwest. Gminy Stoczek Łukowski
 • Katarzyna Sałasińska – inspektor ds. oświaty Gminy Stoczek Łukowski
 • Agnieszka Więckowska – kierownik urzędu Stanu cywilnego Gminy Stoczek Łukowski
 • Waleria Aniszewska – inspektor wydz.  finansowego  Gminy Stoczek Łukowski
 • Barbara Kowalczyk – inspektor ds. obrony cywilnej Gminy Stoczek Łukowski
 • Maria Basek – inspektor wydz.  finansowego  Gminy Stoczek Łukowski
 • Renata Kruk - inspektor wydz.  inwestycyjnego  Gminy Stoczek Łukowski
 • Marcin Sałasiński - inspektor wydz.  inwestycyjnego  Gminy Stoczek Łukowski
 • Wojciech Rosa - inspektor wydz.  organizacyjnego  Gminy Stoczek Łukowski
 • Anna Soćko - inspektor wydz.  finansowego  Gminy Stoczek Łukowski

 

Pan wójt Gminy Stoczek Łukowski opowiedział o 19- letniej historii Gminy Stoczek Łukowski oraz o sukcesach i problemach jednostki. Przytoczył fakty dotyczące podziału miasta i gminy oraz stanu gminy sprzed blisko dwóch dekad. W wielkim skrócie opowiedział też o tym, co udało się gminie jako samodzielnej jednostce samorządowejj osiągnąć:

- Wszystkie placówki oświatowe (5 zespołów oświatowych, 1 szkoła podstawowa oraz filia szkoły podstawowej) zostały wybudowane lub wyremontowane oraz kompleksowo wyposażone – również pod kątem bazy sportowej, w nowe sale gimnastyczne, boiska, place zabaw, siłownie.

- Powstał Zakład Aktywności Zawodowej – zatrudniający 46 osób, w tym 35 osób niepełnosprawnych. Zakład został powołany jako pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, który oprócz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zajmuje się kompleksowym cateringiem dla wszystkich gminnych szkół, niektórych zakładów pracy, posiada 3 własne samochody, w tym autobus.    

- Powstał Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który zaopatruje całą gminę w wodę z sieci wodociągowej, odbiera i oczyszcza ścieki z kolejnych miejscowości. W ostatnim czasie udało się pozyskać dofinansowanie  w kwocie 2,860 mln zł z RPOWL na lata 2014 -2020  na rozbudowę oczyszczalni ścieków „Dębina” w Woli Kisielskiej oraz złożono wniosek o dotację z PROW na budowę kanalizacji w Kienkówce, Starych Kobiałkach i Jamielniku-Kolonii. Zbudowano od podstaw system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, dzięki któremu udaje się utrzymać niskie ceny odbioru odpadów od mieszkańców.

- Została powołana Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach, która jako jedyna instytucja kultury tworzy ofertę kulturalną dla mieszkańców – zajęcia tańca i śpiewu, gry na instrumentach, zajęcia teatralne oraz literackie. Dla potrzeb Biblioteki w 2012 r. wybudowano siedzibę, a obecnie podpisywane są umowy na budowę  sali widowiskowej przy Bibliotece, za kwotę ok. 2 mln zł. Większość z tej kwoty stanowić będzie dotacja z Instytutu Książki z Krakowa oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

- Zostało wybudowanych kilka nowych świetlic wiejskich, istniejące zostały wyremontowane. Planuje się budowę nowych świetlic w kolejnych miejscowościach.  

- Wszystkie jednostki OSP zostały wyposażone w samochody ratowniczo-gaśnicze, większość stanowią nowe pojazdy. Na 2017 rok planowany jest zakup kolejnego średniego wozu bojowego dla OSP Jedlanka. Tu również udało się pozyskać dofinansowanie z RPOWL na lata 2014-2020.

- Również jakość i stan dróg w gminie uległ widocznej poprawie. Dzięki współpracy z samorządem województwa i powiatu, rokrocznie wiele kilometrów dróg gminnych  i powiatowych jest remontowanych, przebudowywanych i wyposażanych w chodniki.

Pan wójt opowiedział o Gminie Stoczek Łukowski w kontekście współpracy z Miastem oraz Parafią Stoczek Łukowski, m.in. o działalności Komitetu Obchodów Świąt Patriotycznych   i Religijnych, w ramach którego miasto, gmina i parafia łączą istniejący potencjał, wspólnie organizując uroczystości dla mieszkańców – dożynki, uroczystości religijne, patriotyczne itp. Jednym z poruszonych tematów była także postać Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, biskupa urodzonego w Parafii Stoczek Łukowski, którego kult w stoczkowskiej parafii jest bardzo mocno szerzony.

Na zakończenie spotkania p. Marek Czub przekazał ks. biskupowi upominki – reprodukcję obrazu Rosena "Bitwa pod Stoczkiem” oraz lokalne wydawnictwa. Wśród prezentów znalazł się m.in. almanach wydany przez GBP w Starych Kobiałkach, Kolorowanki dla przedszkolaków oraz wiersze o biskupie Szelążku, książka pt. „Ukochani Diecezjanie… Listy pasterskie” a także filmy z przedstawień, w których występował pan wójt.

Po pamiątkowym zdjęciu pożegnaliśmy ks. Biskupa Piotra Sawczuka, który udał się do Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach, by spotkać się ze społecznością szkolną.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.