Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7590
W sumie: 152821

News

News zdjęcie id 644

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W STOCZKU ŁUKOWSKIM

16.11.2017

11 listopada - dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To data - symbol odrodzenia się państwa polskiego w 1918 roku, po 123 latach niewoli.

99. rocznica tego szczególnego wydarzenia była celebrowana w naszej małej Ojczyźnie.W uroczystości patriotyczno – religijnej uczestniczyli ksiądz proboszcz Stanisław Bieńko oraz  ksiądz prałat Józef Huszaluk, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych,organizacji, bibliotek, placówek oświatowych z terenu miasta i gminy, a także drużyny harcerskie ze Starych Kobiałek i Stoczka;szczególnym gościem była pani Katarzyna Markiewicz. Oprawę muzyczną wzbogaciła Orkiestra Dęta OSP w Stoczku Łukowskim.

Nad przygotowaniemuroczystości czuwała dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Róży, pani Ewa Dylewicz oraz nauczyciele: Aneta Cabaj, Hanna Garwolińska, Michał Rosa, Grzegorz Kot.

Obchody Święta Niepodległości w Stoczku Łukowskim rozpoczęły się o godzinie 9.45 przemarszem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości do kościoła Parafialnego, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Jastrzębskiego w Starej Róży zaprezentowali montaż poetycko – muzyczny poświęcony burzliwym dziejom naszej Ojczyzny. Całość wprowadziła zebranych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 r. i stanowiła wspaniałą lekcję polskiej historii i patriotyzmu.  Podkreślałasiłęi odwagę polskiego narodu w walce o wolność. Występ młodzieży skłonił widzów do zadumy i refleksji nad historią Polski i wprowadził podniosłą atmosferę.

Mottem uroczystości były słowa Jana Pawła II:

„Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,

Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,

Która ze mnie przebiega ku innym,

Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:

Z niej się wyłaniam...

Gdy myślę Ojczyzna –

By zamknąć ją w sobie jak skarb...”

 

Uroczystość była też okazją do przypomnienia sylwetki kapitana Adama Nenckiego, żołnierza Armii Krajowej, kawalera orderu Virtuti Militari, który walczył o wolność naszego kraju i oddał swoje życie za Polskę. Jego imię miało być wymazane z pamięci Polaków i skazane na zapomnienie w okresie Polski Ludowej.Kuba jako Adam Nenckiwprowadził zebranych w świat, w którym dorastał, przedstawił krótki życiorys, Dawid zaprezentował jeden z jego wierszy, a Ola przeczytała fragmenty listu, w którym siostra Adama, Barbara opisywała okoliczności, w których rodzina dowiedziała się o śmierci ukochanego syna i brata.

Na koniec występu młodzież rozdała zebranym ulotki z biogramem kapitana Adama Nenckiego wzbogacone o fotografie z rodzinnego albumu, które udostępniłapani Katarzyna Markiewicz- siostrzenica  Adama Nenckiego.

Po Eucharystii w intencji Ojczyzny wszyscy zebrani udali się pod pomnik Ignacego Braulińskiego, gdzieoddano hołd tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.Delegacje złożyły także kwiaty pod krzyżem Polskiej Organizacji Wojskowej, który przypomina działalność konspiracyjną jej członków w Stoczku Łukowskim i okolicznych gminach w czasie I wojny światowej.

Listopadowe dni są pełne radości i szczęścia,  dumy z naszej narodowej historii,  ale są to też dni przepełnione zadumą i refleksją o nad samym sobą, nad sensem istnienia, nad przemijaniem. To czas wielu rocznic, pamięci o tych, którym zawdzięczamy WOLNOŚĆ.  Od nas zależy, czy pamięć o nich pozostanie z nami na zawsze!

Piosenka Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu Dawida stała się wymownym przesłaniem dla nas wszystkich:

„To co w życiu ważne ...
Czuje każdy z nas ...
To co w życiu ważne ..
To w sobie masz od lat ...”

                                              Oprac. A. Cabaj, n-l SP w Starej Róży.

Życiorys Adama Nenckiego (ulotka)

Listy Barbary Nenckiej

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.