Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10062
W sumie: 110322

News

News zdjęcie id 758

LITERACKI PODATEK OD MARZEŃ

10.04.2018

 

         Aleksandra Luty i Jan Bazylewicz w scenerii dzieł malarskich, przy dźwiękach muzyki poważnej, zapłacili literacki podatek od marzeń. Wysokość podatku to czas wnikliwej obserwacji świata, wrażliwość poetycka i chęć tworzenia. Podobno istnieje możliwość odliczenia literackiego WAT już w bliskiej przyszłości, a nawet codzienności... 

         6 kwietnia 2018 roku w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie  miało miejsce podsumowanie XIV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego oraz promocja tomu "Podatek od marzeń", zawierającego utwory laureatów konkursu. Organizatorem literackich zmagań był Wojewódzki  Ośrodek Kultury w Lublinie. Na konkurs wpłynęło w tej edycji 285 zestawów prac. Zestawów, bowiem uczestnicy przesyłali po dwa wiersze, związane z tematem "Cisza pośród zgiełku".

         W poetyckiej rywalizacji nagrodzeni zostali: Aleksandra Luty - uczennica Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach, przygotowana pod opieką p. Agaty Świderskiej oraz
w kategorii gimnazjum - Jan Bazylewicz, uczeń Gimnazjum w Stoczku Łukowskim, członek Gminnej Grupy Literackiej działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach, przygotowany pod opieką pani Barbary Rosy (instruktorki GGL).

          Organizatorzy Konkursu wyrażają przekonanie, iż pokłosie konkursu znacząco wpłynie na rozwój literackiej kultury Lubelszczyzny. Konkurs literacki jest okazją do zaangażowania uczniów w twórcze nazywanie rzeczywistości, w kreatywne postrzeganie
i odbieranie otaczającego świata, a zwłaszcza tej jego części, która nas na co dzień otacza. Jurorzy i goście, podczas uroczystego podsumowania konkursu, wielokrotnie podkreślali, że najważniejsze jest piękno języka ojczystego i jego autentyczny wydźwięk. Nie zabrakło też słów refleksji dotyczących postawy samego twórcy, jego uczciwości i odpowiedzialności.

Profesjonalnej oceny prac literackich dokonali: wielokrotnie nagradzana dziennikarka Radia Lublin, autorka audycji literackich i reportaży - Maria Brzezińska; Ewa Hadrian - starszy kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie; współautorka programu kulturalnego „Afisz” Telewizji Lublin, promotorka książek
i czytelnictwa; Waldemar Michalski - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, członek zespołu redakcyjnego kwartalnika literackiego "Akcent", członek Związku Literatów Polskich.

         Wydarzenie uświetnił koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego  pod kierunkiem prof. Iwony Siedlaczek. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia wystawy Kazimierza Kotlińskiego pt. "Odrodzenie natchnień". 

         Zainteresowanie, jakim cieszy się Wojewódzki Konkurs Literacki w Lublinie, świadczy o tym, że poezja, pomimo konkurencji doby audiowizualnej i techonologii komputerowej jest potrzebna. Słowo rozwija, cieszy, motywuje, koi. Biorąc pod uwagę zasób leksykalny języka polskiego - umowne 150 tysięcy wyrazów, (taką liczbę rejestruje „Wielki słownik ortograficzny PWN” pod red. E. Polańskiego (Warszawa 2003) i fakt, iż  realnie posługujemy się 6 - 10 tysiącami znaków, mamy nad czym pracować. Jak twierdził  Edward Stachura  "Wszystko jest poezja" - zauważmy to.

         Serdecznie gratulujemy laureatom: Aleksandrze Luty i Janowi Bazylewiczowi, zarazem dziękując za godne  reprezentowanie naszego terenu w tak szlachetnej konkurencji jaką jest rywalizacja poetycka. Dziękujemy Rodzicom i Opiekunom. Młodym twórcom życzymy twórczej ciszy. Wszystkim - ciszy pośród zgiełku każdego dnia; ciszy i wyciszenia, które pozwolą na chwile refleksji nad  zgiełkiem świata.

Agata Świderska

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.