Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4627
W sumie: 76193

News

News zdjęcie id 760

LEKCJA HISTORII NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI W STOCZKU ŁUKOWSKIM

23.04.2018

Dnia 13.04.2018 r. z okazji Obchodów Stulecia Niepodległości Polski w Stoczku Łukowskim miało miejsce wydarzenie "Lekcja historii na drodze do niepodległości w Stoczku Łukowskim".

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łukowie, Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na terenie Stoczka oraz grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim. Na konferencje zaproszono także osoby duchowne - księdza prałata - Józefa Huszaluka, ks. Tomasza Sałasińskiego a także siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus – s. Hiacyntę i s. Dawidę.

Zebrani na uroczystości obejrzeli wystawę "Echa bitwy pod Stoczkiem" oraz uczestniczyli w konferencji poświęconej ruchom niepodległościowym na terenie naszej małej ojczyzny. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć pamiątki Rodziny Nęckich - biorącej czynny udział w ruchu niepodległościowym na terenie Gminy Stoczek - udostępnione przez panią Katarzynę Markiewicz - właścicielkę Dworku Izydory, w którym za czasów okupacji hitlerowskiej odbywały się tajne komplety.

Siostra Hiacynta Augustynowicz - postulator procesu beatyfikacyjnego (na etapie Rzymskim) Sługi Bożego Biskupa Adolfa Piotra Szelążka przedstawiła prezentację poświęconą postaci Ks. Biskupa, który odegrał wielką rolę na drodze do odzyskania niepodległości przez Polskę, przyczyniając się do wprowadzenia Ukazu Tolerancyjnego, łagodzącego restrykcje Caratu wobec Polaków. Następnie w sali historyczno-katechetycznej odbyła się lekcja historii poświęcona Powstaniu Listopadowemu i Bitwie pod Stoczkiem, przygotowana przez  uczniów klasy I LO.

W samo południe w mieście pod pomnikiem gen. Józefa Dwernickiego rozległ się wystrzał z armaty poprzedzony złożeniem kwiatów przez poszczególne delegacje, poczym zebrani udali się do kościoła parafialnego, gdzie Ks. Tomasz Sałasiński przedstawił krótką prezentację kościoła oraz pamiątkowej tablicy poświęconej Ks. Bp. A.P. Szelążkowi.

Następnie odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Stoczkiem. Śpiewając pieśń "Gdy naród do boju", zaintonowaną przez Paulinę Plak - uczennicę LO, uczestnicy uroczystości pokonywali kolejne stopnie schodów prowadzących pod pomnik. Przebieg manewrów żołnierzy na polu walki przedstawił Pan Marek Czub - Wójt Gminy Stoczek Łukowski. Odśpiewana została również znana wszystkim pieśń "Grzmią pod Stoczkiem armaty", w rytm której zebrani przeszli do krzyża pod czterema brzózkami - miejsca pamięci poległych żołnierzy. Zebrani wysłuchali historii postawionego tam krzyża, złożono kwiaty i wykonano pamiątkowe zdjęcie tego wyjątkowego wydarzenia.

Ostatnim punktem programu uroczystości było oddanie czci poległym w walce o niepodległość na kwaterze wojennej cmentarza parafialnego.  Pod Dębem Stulecia poświęconym Biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi oraz na kwaterze wojennej zostały złożone kwiaty przez delegacje Powiatu Łukowskiego, Miasta i Gminy Stoczek Łukowski oraz Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim. O poległych bohaterach opowiedziały panie - Hanna Stosio oraz Katarzyna Markiewicz.

źródło: zsstoczek.edupage.org

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.