Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2052
W sumie: 2052

News

News zdjęcie id 880

DZIĘKUJEMY WAM ZA NASZEGO BISKUPA

21.11.2018

W niedzielę 18 listopada 2018 r., w 100. rocznicę sakry biskupiej, odbyła się w naszej parafii uroczystość poświęcona pamięci Sł. Bożego A. P. Szelążka. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. o godz. 16.30, podczas której wspólnie modliliśmy się o szczęśliwe zakończenie procesu beatyfikacyjnego Bpa A. P. Szelążka, który rozpoczął się jesienią 2013 r. 

O godz. 18.00 spotkaliśmy się w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach na części artystycznej poświęconej biskupowi Szelążkowi. Na początek zostały odczytane fragmenty listu pasterskiego, jaki Bp Szelążek wystosował do duchowieństwa i wiernych Diecezji Łuckiej z racji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Dzięki Ci, Boże, i żeś przywrócił Ojczyźnie naszej wolność, ją umacniasz  i do wielkiej przyszłości prowadzisz…” – dzielił się radością Biskup Łucki, urodzony i ochrzczony w stoczowskiej parafii Sł. Boży A. P. Szelążek.

Następnie młodzież działająca w grupach zainteresowań przy GBP w Starych Kobiałkach przedstawiła część artystyczną. Literaci wydeklamowali autorskie wiersze o Biskupie a wokaliści zaśpiewali pieśni ku czci Maryi, którą Biskup szczególnie umiłował.

Gwoździem programu była sztuka pt. „Kto we łzach sieje” opowiadająca o wewnętrznych przeżyciach Bpa A. P. Szelążka  podczas aresztowania, przesłuchań i wygnania z diecezji łuckiej  po II wojnie światowej. Przedstawili ją goście z Łucka na Ukrainie – amatorska grupa teatralna, która występowała także w Toruniu  oraz w Płocku. Sztukę mogliśmy obejrzeć dzięki uprzejmości sióstr terezjanek a w szczególności s. Hiacynty oraz samych aktorów, którzy przyjęli zaproszenie do naszej parafii.

"Dziękujemy Wam za naszego biskupa" - zwrócił się do stoczkowskich parafian  na zakończenie aktor, który grał głównego bohatera sztuki - Biskupa Szelążka. Bo to jest nasz biskup, ale u Was się wszystko zaczęło..."

Niedzielne spotkanie było niepowtarzalne i wyjątkowe, ponieważ na sali widowiskowej w Starych Kobiałkach spotkali się przedstawiciele trzech ważnych z punktu widzenia życia i działalności Bpa Szelążka miejsc:

-  Parafianie i księża z parafii Stoczek Łukowski – w której urodził się i został ochrzczony Bp Szelążek w 1865 r.

- przedstawiciele diecezji łuckiej,  gdzie Bp Szelążek pełnił zaszczytną biskupią posługę od 1918 r.  

- Siostry ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które powołał do życia Bp Szelążek w 1936 r.

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.