Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4625
W sumie: 76191

News

News zdjęcie id 927

KOLĘD I PASTORAŁEK TO CZAS

31.01.2019

Tak to już jest, że do Świat Bożego Narodzenia przygotowujemy się bardzo długo. Może dlatego, że chcemy nacieszyć się niezwykłą świąteczną atmosferą jak najdłużej. A święta, wiadomo, jak już przychodzą to i tak zawsze trwają zbyt krótko. Na szczęście mamy naszą polską tradycję, która pozwala nam na pozostawienie choinki czy kolędowanie nawet do 2 lutego czyli do święta Ofiarowania Pańskiego. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach wykorzystujemy ten ofiarowany nam przez tradycję czas i kolędujemy ile się da.

6 stycznia w Uroczystość Trzech Króli w Sali widowiskowej GBP odbył się koncert kolęd i pastorałek „Pójdźcie za naszą gwiazdą”. Na scenie spotkali się: grupa wokalna dzieci i młodzieży, Dziecięcy Zespół Ludowy „Ojra” oraz Zespół Śpiewaczy „Kobierzec” czyli grupy działające na co dzień przy GBP. Wokaliści zaśpiewali dla publiczności najpiękniejsze polskie kolędy, te tradycyjne i te bardziej współczesne. Młodzi artyści przypomnieli nam, że święta to nie tylko radość z Narodzenia Jezusa ale też wspomnienie tych osób, których nie ma wśród nas oraz  pamięć o tych, którzy ze względu na trudną sytuację w krajach owładniętych wojnami i konfliktami oraz w rodzinach borykających się z różnymi problemami nie mogą przeżyć tych świąt w radosnej atmosferze. Dziecięcy Zespół Ludowy swoim zwyczajem pokazał, że świętować można też „z przytupem” pląsając do słów „Jeszcze zasłony zadrżały trony, jeszcze nie wierzą Pan Narodzony”. Zespół Kobierzec przedstawił krótką inscenizację „Herodów” ze wszystkimi potrzebnymi do tego celu atrybutamii postaciami: Anioła ogłaszającego Dobrą Nowinę, Diabła czyhającego na dusze złego króla, zuchwałego Żyda, nieprzekupnej śmierci, która ostrzy kosę na każdego władcę także i na króla Heroda, który jak wiemy przez swe okrutne rządy zginął w niezbyt przyjemnych okolicznościach.

        13 stycznia gościliśmy w Starych Kobiałkach dzieci i młodzież ze szkół w Starej Prawdzie oraz Jedlanki, które przedstawiły swój świąteczny repertuar. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Starej Prawdzie w bardzo wdzięczny i pełen dziecięcego uroku sposób wyśpiewały nam niezwykle „dorosłe” przesłanie: „Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie”. Młodzież z Zespołu Oświatowego w Jedlance pokazała przedstawienie inspirowane  „Opowieściami wigilijnymi” K. Dickensa. Młodzi aktorzy zabrali publiczność w niezwykłą podróż w czasie od odzyskania przez Polskę niepodległości, aż do czasów współczesnych pokazując nam jak ważna jest dla nas tradycja, którą nasi przodkowie zachowywali mimo trudnych i niekiedy tragicznych wydarzeń dziejowych.

        27 stycznia ze sceny GBP popłynęły nieco dynamiczniejsze gitarowe interpretacje kolęd i pastorałek. Muzyczne Bractwo GBP oprócz tradycyjnych utworów zagrało świąteczne „Jinglebells” oraz „White Christmas” w polskiej wersji językowej. Serce publiczności zdobyła bezapelacyjnie kolęda „Cicha noc” w wykonaniu licznej grupy młodszych gitarzystów grupy. Puls perkusji i basu,brzmienie gitary i klawiszyoraz dynamiczny wokal, i wszystko na żywo.To nie mogło się skończyć inaczej jak tylko długimi rzęsistymi brawami.

        Koncertem zespołu instrumentalno-wokalnego, zakończyliśmy zimowe świętowanie w GBP. Ze smutkiem rozebraliśmy naszą książkową choinkę a ze sceny znikną niebawem te białe „ośnieżone drzewka”. Na jakiś czas „ośnieżą” biblioteczny magazyn, aby za rok znowu cieszyć oko. A my snujemy już plany na wiosenne koncerty. Serdecznie zapraszamy do GBP w Starych Kobiałkach!

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.